Do Jesenické arktidy

11. ledna 2013 v 11:12 |  CoSeDěje
Milí přátelé,

dnes Vás zvu k fotoblogu z pondělního výletu na Šerák.Před jedenáctou jsem vystoupil z lanovky a došel k chatě Jiřího na Šeráku. Jak vidíte, bylo zataženo, mrzlo a foukalo. Na fotografování tedy počasí rozhodně nic moc...

Po občersvení na chatě se vracím zpět a z mlhy se začíná probouzet krásný zimní den. V horní části fotografie vykukuje nad inverzní oblačnost hřeben Králického Sněžníku se stejnojmenným vrcholem.Inverze se dále rozptyluje a já se ocitám v arktickém ráji.
Jsem nelyžař a tak se v botách bořím do sněhu. Ale oči z té scenérie spustit nemůžu.Stejně jako ostatní nejvyšší vrcholy jesenické oblasti, také Králický Sněžník je bezlesý a jeho sněhem pokrytá kupole v zimě svítí široko daleko. /Fotografováno s plným optickým plus pětinásobným digitálním zoomem, kdyby někoho zajímalo, proč je ta fotka tak zoufale nekvalitní/.


Vracím se k chatě, která už vypadá přívětivěji než dopoledne. Uhodnete, co je ta nepatrná špička vyčnívající nad hřeben uprostřed fotografie?


Správně. Je to televizní vysílač na Pradědu.


Vracím se zpět k lanovce a neodolám dalším snímkům Králického Sněžníku.
U horní stanice lanovky zleva doprava: Označník rezervace, Keprník, Vozka.Je čas jet dolů.Také z lanovky se otevírají skvělé rozhledy. Všude kolem Jeseníky, v dálce uprostřed vrcholky Orlických hor (Suchý vrch a okolí), vpravo Králický Sněžník.Sjíždíme dolů k Ramzové, nad kterou se stále přelévá inverzní oblačnost.


Hospodářství v Ramzové. Ovce do hor tak nějak patří.
Také čuník zde chrochtá...Mají tu též bujného oře, v zimě jen kluše, na jaře i oře.
Není ta ovečka sladká? Je, ale monitor poslintat nemusíte...Nádraží v Ramzové v podvečerním slunci.
A podvečerní slunce osvětluje také hory, stačí vykouknout s foťákem z okna vlaku.Na obrázku je obec Branná s nezaměnitelnou siluetou hradu Kolštejna.


Je-libo veselou historku z natáčení? Přesedám takhle na Čerňavě z horního na dolní úsek lanovky a ukazuji lístek, pročež si musím sundat rukavice, abych ho z peněženky vylovil. Sotva se usadím do sedačky a rukavice si chci nasadit, lanovka sebou trhne a jedna rukavice mi spadne. "No, co naplat", říkám si. "Horší by bylo, kdyby mi vypadla cestou nahoru!" Užívám si jízdu dolů, poněvadž tímto směrem jsem asi jediný /všichni ostatní cestují dolů na lyžích, že ano/.

Dole vystupuji a lanovkář na mě houkne: "Pozor, jede vám rukavice!" A skutečně, hned na následující sedačce je také moje rukavice, zatížená proti větru nějakou prázdnou přepravkou. Popadnu rukavici, zakřičím "Díky!" a běžím, aby mě další sedačka nenabrala.


Tak, šťastně jsme dojeli dolů i domů a já se s Vámi pro dnešek loučím.


Váš
Lukáš
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Janke Janke | 13. ledna 2013 v 17:47 | Reagovat

Pěkné

2 Luke Luke | 14. ledna 2013 v 13:35 | Reagovat

Díky za pochvalu. Když se tak na ty fotky dívám znovu, říkám si, že jsem některé v editoru upravoval až příliš a udělal je zbytečně kontrastní. Příště tu zasněženou krajinu nechám přirozenější, bledější, rozmazanější.

3 Janke Janke | 19. března 2013 v 0:10 | Reagovat

Já bych se tím netrápil, on má stejně každý nastavené hodnoty na monitoru, takže to u každého vypadá jinak.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama