Konečně spravedlnost na Šumavě!

9. května 2011 v 21:36 |  CoSeDěje
Milí přátelé,

mnozí z Vás jistě s nelehkým srdcem sledují počínání pana Jana Stráského, bývalého ministra všeho, čemu se ministrovat dalo a doživotního mistra turistiky po českých luzích a hájích. Tento pán byl nedávno jmenován ředitelem Národního parku Šumava a nutno říci, že míra jeho dosavadních aktivit v nové funkci daleko překonává všechna očekávání od člověka, který je na svém místě tak krátce.

Pan Stráský se jal líčit na kůrovce, odporného brouka, který nám každým rokem ujídá více a více z milované Šumavy, kde by - nebýt zlotřilého hmyzu - už dávno mohlo stát mnohem více lanovek, vleků, sjezdovek, hotelů a parkovišť. Leč pohled na lesy napadené zákeřnou havětí turisty odpuzuje a (nejen) pana Stráského popuzuje. Inu jal se ogar konati s elánem pozoruhodným vzhledem k jeho zralému věku (zlí jazkové tvrdí, že už k jakékoli veřejné funkci notně přezrálému):

Nejprve nechal vyznačit v terénu a to i v prvních zónách národního parku místa, kam bude třeba povolati dřevorubce s pilou dvojmužnou, častěji však motorovu či dokonce soustrojím ještě účinnějším k odstranění těch nemocných stromů, na které je tak nepěkný pohled. Je sice pravda, že tak učinil ještě předtím, než ministr životního prostředí kácení povolil, leč trocha barvy se v lese snese, bude tak zatím alespoň veselejší a pestřejší pohled na soušky a stromy broučím nenechavcem napadené.

Nicméně pan Stráský nemrhal časem ani posléze a v zájmu své jedinečné filozofie záchrany nemocné přírody jejím úplným zničením (rád bych si zde přihřál svoji polívčičku a do odborné terminologie prosadil svůj novotvar "totální eutanázie ekosystému") nechal též rozmístit více než pět tisíc lapáků a trojnožek s jedem. Je pravda, že cypermethrin spolehlivě zabíjí kůrovce, leč smutnou pravdou je též i fakt, že tento jed obdivuhodně účinně působí i na ostatní zástupce živočišné říše (ekofašističtí provokatéři například z Hnutí Duha už zde drze vyfotografovali například nehybné žáby ležící bříškem nahoru, což je pro tohoto živočicha aktivita dosti netypická a naši zlí jazykové tvrdí, že tyto žáby nespočinuly jen krátce, nýbrž navždy).

Je nutno říci, že zde to již pan Stráský s úsporou času poněkud přehnal, neboť jed rozmístil dříve, než měl příslušné povolení. A tak se stalo, že ředitel národního parku čelí trestnímu oznámení z porušení Zákona o ochraně životního prostředí, bude popotahován za to, že přikázal znečistit zvláště chráněné (a proč to neříct přímo: Ze všech našich kategorií to nejvíce chráněné) území a ohrozil zdejší živočišstvo (jak už bylo řečeno dříve, patrně nejen ohrozil, nýbrž přímo zahubil).

A je to tak správně přátelé, zákon a pořádek, toť nejsou v naší zemi ještě prázdné pojmy. Česká inspekce životního prostředí může za takové konání uložit Národnímu parku Šumava obzvláště drsný postih a to v podobě pokuty. Snad Vám to přijde málo, ale tato pokuta může dosáhnout astronomické výše jednoho milionu korun! Přátelé, za se be říkám toto: Já jsem rád, ze srdce rád, že ji ze svých daní budu moci zaplatit, aby si toho pan ředitel v účetnictví své organizace všimnul a příště - dá-li Bůh, si třeba podobné akce rozmyslel.

Kromě toho, všichni víme, že mně ani Vám nic neubude, vždyť společně zaplatíme jen jakési "škatule hejbejte se" v rámci státních prostředků, vždyť pokutou sám sobě hrozí a sám sobě ji také zaplatí erár. Možná Vám to připadá trošku zvláštní, ale podle mě je to dlouhodobě ověřená a účinná metoda, jak dosáhnout nápravy daného stavu věcí. Přece byste hned nechtěli, aby za kdejakou lapálii byla vyvozována osobní zodpovědnost vůči těm, co ji způsobili!

Není samozřejmě nutno nad ničím plakat, nic tak hrozného se pochopitelně nestalo. Turista nějakou tu mrtvou žábu lehce přehlédne a na vyrubaném paloučku ošlehaném větrem osvěží tělo chůzí znavené. A především, turista o kterého máme v první zóně národního parku největší zájem, tedy lyžař na nové sjezdovce, ten nějakou žábu v zimě pochopitelně ani hledat nebude.

Jak pravím, netřeba lítosti, není přece nic mimořádného, když sám ředitel nejvýznamnějšího chráněného území ve své zemi toto území ničí, to se přece může stát i v zemi nejvyspělejší, tedy i v České republice. Není to tedy žádná tragédie, ale je dobře upozornit i na takovou maličkost.

Já osobně jsem z toho vyvodil následující ponaučení: Za ředitele národních parků a chráněných krajinných oblastí je třeba dosazovat lidi s inovativními nápady v ochraně životního prostředí, přičemž je nutno se vystříhat kandidátů, kteří mají v daném oboru nějaké formální vzdělání nebo dokonce i letitou praxi. Takoví budižkničemové umí jen opakovat svoje školometské poučky a neumožní harmonický rozvoj daných území, tak jak to má například v plánu pan Stráský se svými plodnými fantaziemi pil, bagrů a nových krásných betonových rekreačních středisek s novými kasiny a hampejzy. Naštěstí se už blýská na lepší časy, pan ředitel zrušil vědeckou sekci rady národního parku a většina těch zapšklých a nepoučitelných vědátorů už konečně rezignovala.

Dále je dle mého skromného názoru také nutné napravit naše zákony. Je to k nevíře, ale zákony naší země ještě stále umožňují dle výše uvedených zastaralých názorů rozvoji nepřejících hloupých akademiků stíhat poškozování životního prostředí. Žijeme přece v osvícené době a životní prostředí si uděláme sami, nové a lepší. Stejně jako v případě vedoucích pracovníků velkoplošných zvláště chráněných území též důrazně doporučuji dosazovati osvícené osobnosti i do čela samotného resortu životního prostředí.

Milí přátelé, jsem velice rád, že moje návrhy už postupně docházejí praktického uplatnění, vždyť pan ředitel Stráský i pan ministr Chalupa jsou toho zářnými příklady.

Tak se mějte a těším se s Vámi na některý z příštích výletů, třeba po zdravé, deszinfikované, pokácené a tedy slunečné Šumavě!

Váš

Lukáš


 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Presidetissimus Václav Klaus AKA President di tutti capi Presidetissimus Václav Klaus AKA President di tutti capi | 10. května 2011 v 14:40 | Reagovat

Nevím, opravdu nevím, o jakém poškozování životního prostředí tu autor mluví - já jsem nikdy nic takového neviděl a nemyslím si, že by to nějaký rozumný člověk mohl říci.

2 Darren Darren | E-mail | Web | 15. února 2012 v 14:02 | Reagovat

Já chci taky takovej bloooog:D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama