Rozhodnutí moudrého krále

19. února 2009 v 17:47 |  CoSeDěje
"Vaše veličenstvo…" ozval se tiše a nesměle rádce.
"Co se zase dít? Rybářům se zamotat sítě, roztrhat sítě, dojít sítě, pořád dokola, že?" ozval se nevrle král, utřel sliny z brady a pobídl důtkami otroky k vyšší frekvenci ovívání pavími pery.
"Ó kdepak Vaše veličenstvo, naopak, stalo se něco velmi dobrého, řekl bych nadějného.
V Evropském parlamentu hovořil pan Klaus, to je král z Česka, a zdá se, že se mu nelíbí v Evropské unii! Kdybychom to, Vaše veličenstvo, dovedli tak narafičit, že bychom tam vstoupili místo nich, to by bylo dotací na roztrhané sítě!"
Král se vzpřímil na trůnu a upil vína. Rozhodl se, že pobočníka odmění místem v čestné lóži na nejbližší popravě.
"No a co to přesně říct ta … Kla… Kla co?"
"Klaus, Vaše veličenstvo. On řekl, že v EU není opozice! Jen si představte, jak by si vedl panovník Vašeho formátu bez opozice!
"To se mi líbit, co ještě ta Kla povídat? Říct hned, hned teď do našeho vznešeného ucha, nebo hlava dolů a nová rádce tady rychle!"
"On ještě pověděl, Vaše veličenstvo, že v EU nerozhodují volení, ale vyvolení! A kdopak jiný je vyvolený, než Vy, Vaše veličenstvo?"
Panovník začal nadšením slintat ještě mocněji a pobízet rádce k dalším informacím kopanci.
"Vaše veličenstvo, on povídal, že EU není založena na svobodě, ale na regulaci! A jak krásně vy umíte regulovat, Vaše veličenstvo! A že prý se tam rozmáhá politické manipulování trhu! A jak moudře vy umíte manipulovat s trhem, Vaše veličenstvo! Jen si považte, všechny ty výhody na Vaší straně!"
Král se rozesmál na celé kolo, nadšeně slintal a plácal se do kolen.
"Tak ty chytrá rádce, tobě já hlavička nechat! A já tam chtít, hned chtít! On musel jít a hned zapřahat! Já jim ukázat, jak já moudrá! A já tomu Kla poděkovat a u nás ho udělat dvorní šašek!"

A jak moudrý král rozhodl, tak se i stalo.


 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Misha Misha | 19. února 2009 v 21:57 | Reagovat

Ano, my všichni tady v Česku jsme rádi, že jsme si mohli svobodně a demokraticky zvolit svého krále. A že teď všude může reprezentovat naše názory.

2 Mikesh Mikesh | 19. února 2009 v 23:25 | Reagovat

Než jsem začal psát tento komentář, ověřil jsem jsem si, ve světle nedávných událostí -

http://www.lupa.cz/zpravicky/cesky-blogger-se-musi-omluvit-svemu-ctenari/

- raději, že paragraf o "hanobení presidenta republiky" byl opravdu zrušen (od 1.1.1998!).

Pan Klaus je podivná figura. Profesor s údajně velmi podivuhodnou habilitační prací - viz

http://profesor-klaus.osoba.cz/

- odborník na barvy planet, tenista, lyžař, bývalý vlastník vily ve Švýcarech, kamarád jednoho mrtvého Maďara a Pepy z Hong-Kongu, autor výroků "více Kožených" (naštěstí neproneseno v domově důchodců), o průměrných platech nad 20.000,- Kč do roku 2000 (zřejmě myšleno po Klausovi, nikoli po Kristu) a "nepoznám špinavé peníze". Našlo by se toho víc.

Klaus ale dělá hlavně ostudu -

http://www.youtube.com/watch?v=tUaX3Mw8qvg

- a to kdyby ji dělal sobě! Jenže on pořád říká "my". "Máme zkušenosti z totality", "pamatujeme si nesvobodnou společnost"... Ano, královské MY. Ale to víme my (Češi). Jenže ten truhlík (pardon, Misho) působí dojmem, že mluví za mě!

A já se ptám, co mám udělat pro to, aby za mě nemluvil?

Odstavec o hanobení presidenta je fuč. Zbyl ale paragraf o hanobení ostatků...

3 Mikesh Mikesh | 19. února 2009 v 23:43 | Reagovat

... tak nevím, jestli jej náhodou neporušuji (týká-li se to i ostatků zdravého rozumu, tak zřejmě ano). Návštěvníci (pamatujete ten seriál?) jeho přednášek si musí připadat jako ti pověstní týpci na přednášce Ivo A. Bendy, českého guru Vesmírných lidí.

http://plawa.cyber.cz/up/

Jenže tento pajdulák není presidentem a hlavně se nesnaží nikomu namluvit, že hovoří mým jménem (a je s ním navíc náramná sranda).

Profesor pajdulák, eurodisident (disidenti vystupují na půdě parlamentu instituce, která je uvrhla do disentu? Nemáte to nějaké pomotané, pane Klaus?) a bijec za práva... (fakt nevím koho) navíc neustále omílá ta svá negativní "slůvka" a nabízí jediné řešení. Na globální oteplování, na ekonomickou krizi, na vše. A to zní: NEDĚLEJTE NIC. To je panečku, disident! Kdyby aspoň tvrdil NEPROPADEJTE PANICE, nebylo by to sice originální, ale mému srdci bližší.

Až ho potkáte, zeptejte se ho za mě: "Pane Klausi, proč?" On totiž... Klaus ví proč.

4 Misha Misha | 20. února 2009 v 10:04 | Reagovat

Zhruba před čtrnácti dny se novinář na nějaké tiskovce ptal Topolánka na půdě Evropského parlamentu, jestli ho pořád baví to nekonečné vysvětlování Klausových výroků. Topolánek na to odpověděl, že on už to nekomentuje. A pak se jako jediný zasmál. Včera večer strávil dvacet minut ve studiu české televize, aby opět "nekomentoval" to co pan Klaus včera nadrobil. Kdyby se Klaus nedostal na hrad s jeho pomocí, tak by mi ho snad bylo i líto.

5 Mikesh Mikesh | 20. února 2009 v 12:53 | Reagovat

No jistě, to je na tom to nejpikantnější. Před prezidentskou volbou to byl nadstranický státník a chodil po všech čertech (rozuměj komunistech) přesvědčovat o svých názorech. Pak ho zvolili (jaká kolem toho byla špinavá hra a kolik lidí půjde bručet víme, pane Langře) a před volbami do krajů jezdil po Praze po mítincích a okázale podporoval kandidáty ODS, aby za půl roku na to neméně okázale z ODS vystoupil. Byl to tenkrát náramě hezký "sicejstemězvolilialestejnějstečurácí" projev.

Zdá se mi to, nebo je ten Klaus opravdu šílenec?

6 Luke Luke | 20. února 2009 v 14:25 | Reagovat

Tak podívejte se, milí diskutující: Já jsem napsal kratičkou filipiku na to trapné individuum a déle jsem ho rozebírat nehodlal, neb mi za to nestojí. Ale nyní se k vám přidám: Pomatený profesor velmi rád varuje:

Varuje, jak pod vlajkou EU postupně a nenápadně přijdeme o svoji suverenitu. Asi jako ta naprostá většina zemí naší velikosti, co jich v EU je, a už o ni samozřejmě přišla.

Varuje, že o nás budou rozhodovat jiní, ti mocní. Nedodává, že v EU máme historicky a celosvětově zdaleka největší příležitost rozhodovat jak sami o sobě, tak se i podílet na rozhodnutí o otázkách, kde by samostatný hlas maličké země nebyl relevantní.

Vyšinutý ekonom varuje, jak se rozmáhá škodlivá politická regulace trhu a ekonomiky vůbec. Varuje, jak pořád něco děláme, když nás drtí ekonomická krize a když je přece nejlepší nedělat nic.

Varuje ... a já jsem původně chtěl zůstat nad věcí a říct, že se k tomu trapnému chlapovi už nebudu vyjadřovat.

7 Mikesh Mikesh | 24. února 2009 v 12:57 | Reagovat

Jan Masaryk, ministr zahraničí československé exilové vlády, se setkal v Londýně v roce 1941, tedy plné čtyři roky po smrti svého otce, s jedním americkým kongresmanem. Americký politik rozšafně poplácal Masaryka po rameni a zeptal se:

„Jak se daří otci? Ještě hraje na housle?“

"Pane, obávám se, že máte na mysli snad Paderewského, a nikoli

Masaryka," řekl Jan Masaryk před skupinkou lidí, kteří nemohli skrýt nemilé překvapení z trapného okamžiku, který připravila kongresmanova netaktnost a klidně pokračoval: „Víte, Paderewski hrál nikoli na housle, ale na klavír, a byl nikoli prezidentem Československa, nýbrž Polska. Z našich prezidentů hraje pouze Beneš. Hraje však nikoli na klavír či na housle, ale fotbal. Jinak ve všech ostatních ohledech jsou vaše informace správné.“

Kde jsou takoví politici dnes?

8 Mikesh Mikesh | 24. února 2009 v 13:01 | Reagovat

Anebo...

Známou postavou byl v tomto směru britský premiér Winston Churchill.

Mnohdy šlo jen těžko posoudit, co bylo pravda a co si vypravěči

přidali. Ale bezesporu přímo klasickým je premiérův rozhovor s jednou nepříjemnou dámou z vysokých kruhů.

„Víte, sire Winstone, s vámi musí mít vaše paní jen samé starosti,“

řekla dotyčná. „Já být na jejím místě, tak bych vám dala do kávy jed.“

„A kdybych já, milá lady, byl vaším manželem,“ pohotově zareagoval Churchill, „tak bych tu kávu vypil.“

9 Mikesh Mikesh | 24. února 2009 v 13:01 | Reagovat

A do třetice...

Když svého času přijel Willy Brandt ještě jako starosta Západního Berlína do Izraele, byl také pozván k návštěvě nové velké haly v Tel Avivu, která se nazývala Mannovo auditorium. Brandt chtěl vyjádřit potěšení, že nový krásný sál nese jméno po jeho slavném krajanovi, světoznámém německém spisovateli a nositeli Nobelovy ceny za literaturu a tak řekl:

„Jsem opravdu velmi rád, že jste si vybrali Thomase Manna k pojmemování této nádherné haly.“

„Promiňte, pane starosto,“ snažil se průvodce s největší zdvořilostí hosta opravit a dodal: „Hala nese název po Frederikovi Mannovi z Filadelfie.“

„Opravdu?“ zamyslel se Brandt. „A co napsal?“

„Šek“, zněla odpověď.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama